منوی دسترسی

بهینه سازی نقشه سایت برای یک سئو قدرتمند ؟

0 امتیاز کاربران

هنگام بهینه سازی وب سایت برای سئو، یکی از اهداف شما ارائه سیگنال های خوب به گوگل است تا بتواند وب سایت شما را به بهترین شکل ایندکس کند.نقشه سایت بهینه یکی از آن سیگنال های است که می تواند کیفیت نتایج شما در گوگل را بروز و سریعتر کند و باعث افزایش رتبه شما شود.

نقشه سایت چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

به زبان ساده، نقشه سایت فایلی است که تمام آدرس های صفحات وب سایت شما در خود به صورت مرتب جای می دهد و آنها را در اختیار خزنده های موتور های جستجو قرار می دهد.

حتی اگر نقشه سایت ندارید، خزنده ها می توانند سایت شما را ایندکس کنند اما نقشه سایت کار آنها را راحت تر می کند شما با این کار می توانید به خزنده ها آدرس های را بدهید که پیدا کردن آنها توسط خزنده های موتور های جستجو دشوار است.

نقشه های سایت انواع مختلفی دارند، شما می توانید برای نوشته ها، تصاویر و فیلم های خود نقشه سایت ایجاد کنید.

نقشه سایت چه زمانی مهم می شود ؟

  • برای وب سایت های که تعداد صفحات زیادی دارند. نقشه سایت به موتور های جستجو کمک می کند که صفحات جدید و بروز شده را به سرعت پیدا کند.
  • برای وب سایت های که از شیوه مناسبی برای لینک دهی داخل استفاده نمی کنند. نقشه سایت باعث درک درست موتور جستجو از سایت آنها می شود.
  • برای وب سایت های جدیدی که پیوندهای ورودی زیادی ندارند، نقشه سایت به عنوان یک ابزار برای کشف لینک های آنها کاربرد دارد.

چگونه نقشه سایت را ایجاد کنیم ؟

راه های زیادی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد. بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا، اسکریپت های آماده و فریم ورک ها دارای این قابلیت هستند، اما حتی اگر چنین نباشند، ایجاد و استفاده از مزایای آن آسان است.

برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما دارای نقشه سایت است یا نه می توانید یک پنجره جدید در مرورگر باز کرده و به آدرس https://www.yourdomain.com/sitemap.xml بروید.

لازم است بدانید که نقشه سایت یک فایل ثابت نیست نیست و باید هنگامی که صفحه جدیدی به وب سایت شما اضافه می شود یا هنگامی که در صفحات موجود تغییراتی ایجاد می شود، باید به صورت خودکار بروز شود.

به همین دلیل شما باید به دنبال راه های برای ایچاد نقشه سایت بگردید که به صورت خودکار عمل کنند.

برای وب سایت های غیر وردپرس، بهترین راه برای ایجاد نقشه سایت، جستجوی افزونه ها یا نرم افزارهایی است که در پلتفرم شما ایجاد شده و می توانند نقشه سایت را مطابق دستورالعمل های گوگل ایجاد کنند.

برای وب سایت های وردپرس افزونه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کنند. در زیر آموزش گام به گام ایجاد نقشه سایت بهینه با افزونه Yoast SEO گفته شده است.

برای یک سئو قدرتمند چه چیز های را باید در نقشه سایت وارد کنیم ؟

قبل از وارد شدن به بحث ایجاد باید بدانید که برای یک سئو قدرتمند چه چیز های را وارد نقشه سایت بهینه کنید.

به طور پیش فرض، افزونه ها تمام صفحات وب سایت شما، پست ها، برچسب ها، بایگانی ها، رسانه ها و غیره را شامل می شوند، اما این چیزی نیست که ما برای اهداف SEO می خواهیم.

مهمترین دستورالعمل های بهینه سازی نقشه سایت عبارتند از:

برگه و نوشته های سایت را به نقشه سایت اضافه کنید.این صفحات دارای محتوای با ارزشی هستند که ترافیک ارگانیک را به سمت شما سرازیر می کنند.

صفحاتی را که محتوای تکراری دارند حذف کنید. برای وب سایت های وردپرس بایگانی، برچسب و نویسنده برگه های با محتوای تکراری هستند.

صفحاتی را که محتوای کمی دارند حذف کنید. وقتی صحبت از بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می شود، نباید صفحه های با ارزش کم برای ایندکس شدن ارسال کنید. این یک بازی اعداد نیست، مهم این نیست که چه تعداد صفحه ایندکس شده دارید، مهم این است که چه تعداد صفحه با کیفیت ایندکس شده دارید.

برای جدا کردن نوشته ای که می خواهید جزو نقشه سایت نباشد بهتر است از no-index کردن آن محتوا استفاده کنید (در زمان ایجاد و ویرایش نوشته در تنظیمات Yoast SEO موجود می باشد) یا اینکه تمام نوشته های مورد نظر را به یک دسته بندی خاص مرتبط کنید و سپس در تنظیمات آن دسته را از نقشه سایت حذف کنید.

نقشه های خود را به صورت زیرمجموعه ای مرتب کنید. این کار باعث پردازش سریعتر آنها می شود.

اگر در محتوای خود ار فیلم استفاده می کنید بهتر است یک نقشه سایت مخصوص فیلم ها به موتور های جستجو معرفی کنید.

آدرس نقشه سایت را در فایل robots.txt قرار دهید. این کار باعث می شود که موتور جستجو آدرس آن را سریعتر پیدا کند.

فقط آدرس های را قرار بدهید که گوگل می تواند به آنها دسترسی داشته باشد باید توجه داشته باشد که آن صفحه برای دسترسی ربات ها مسدود نشده باشد.

اطمینان حاصل کنید که نقشه شما حتما دارای بخش “تاریخ آخرین ویرایش” برای محتوا باشد. این مورد زمانی مهم است که گوگل بخواهد آن صفحه را دوباره ایندکس کند.

ساخت نقشه سایت با افزونه Yoast SEO

یکی از ویژگی های خوب افزونه Yoast SEO پشتیبانی از ایجاد نقشه سایت است.

اگر افزونه را نصب و فعال کردید باید ویژگی XML Sitemap را نیز فعال کنید. سئو » عمومی » امکانات » نقشه های XML سایت

مرحله بعد پیکربندی مواردی است که می خواهید به نقشه سایت اضافه کنید.

روی ظاهر جستجو و سپس انواع محتوا کلیک کنید.

برای هر یک از انواع محتوا ، باید تصمیم بگیرید که آیا این مورد را می خواهید در نقشه سایت خود قرار دهید یا خیر.

اگر بر روی نمایش نوشته‌ها در نتایج جستجو؟ روی روشن قرار بگیرد آن محتوا در نقشه سایت قرار می گیرند و اگر خاموش باشد این چنین نیست.

در بیشتر موارد، شما فقط باید نوشته ها، برگه ها و محصولات خود را قرار دهید و سایر موارد را حذف کنید.

در مرحله بعد شما باید مشخص کنید که کدام یک از تکسونامی ها (طبقه بندی ها) باید قرار بگیرند.

در یک سناریوی معمولی شما فقط باید نوشته ها و دسته بندی محصولات خود را اضافه و بقیه موارد از جمله برچسب ها و برگه های با محتوای کم ارزش را حذف کنید.

در مرحله بعد و نهایی باید به بخش بایگانی ها بروید و بایگانی‌های نویسنده و تاریخ بایگانی را غیرفعال کنید.

نقشه سایت من کجاست ؟

برای نمایش نقشه سایت خود باید به آدرس https://yourwebsite.com/sitemap_index.xml بروید.(آدرس سایت خود را به جای https://yourwebsite.com قرار دهید)

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید افزونه برای هر نوع محتوای یک نقشه ایجاد کرده است.

اگر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید، خواهید دید که حاوی اطلاعات مربوط به تصاویر نیز می باشند، بنابراین برای ارسال تصاویر خود به Google نیازی به ایجاد نقشه سایت متفاوت ندارید.

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل

برای این کار شما می توانید آدرس Sitemap خود را در فایل robots.txt درج کنید یا اینکه به صورت مستقیم وارد تنظیمات گوگل وبمستر شوید و آن را اضافه کنید.

برای اطمینان از کار شما می توانید از هر دو روش استفاده کنید.

افزودن نقشه سایت در robots.txt

فقط کافیست فایل robots را به صورت ویرایش باز کنید و همانند تصویر زیر آدرس نقشه را در آن درج کنید.

افزودن نقشه سایت در گوگل وبمستر

ابتدا وارد حساب کاربری خود در Google search console شوید.

روی گزینه Sitemaps در زیر مجموعه Index کلیک کنید.

در فیلد مشخص شده آدرس نقشه خود را وارد کنید و دکمه Submit را بزنید.

بعد از این کار وضعیت نقشه به Pending تبدیل می شود.

بعد از چند روز نقشه سایت ثبت می شود.

گاهی امکان دارد که با ارور Couldn’t fetch مواجه شوید. جای نگرانی نیست در بیشتر اوقات این مورد بعد از مدتی از بین می رود اما اگر از بین نرفت باید بدانید که اختلالی در روند پردازش سایت مپ شما در گوگل ایجاد نمی کند.(باگی از طرف گوگل)

تمام گزارش ها را می توانید در بخش Coverage مشاهده کنید.

چه زمانی باید از RSS Feed استفاده کرد ؟

علاوه بر نقشه سایت شما می توانید RSS Feed را نیز در گوگل ثبت کنید تا پردازش برای آن شروع شود.

زمانی که شما یک وب سایت بزرگ همچون سایت های خبری که دائما درحال ویرایش هستن دارید می توانید از RSS Feed نیز استفاده کنید تا گوگل خیلی سریع از تحولات سایت شما با خبر شود.

در این مقاله سعی شد مهم ترین موارد در مورد یک نقشه سایت بهینه گفته شود.

برای دوستان خود ارسال کنید

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

وردپرس یا HTML – کدام یک برای طراحی سایت بهتر است؟
شما با داشتن اطلاعاتی در مورد طراحی سایت قادر هستید بدون صرف هزینه‌های زیاد جهت طراحی سایت، یک سایت حرفه‌ای و مطابق با نیاز و سلیقه خود بسازید. امروزه امکانات بسیار زیادی در اختیار...
0
آیا گوگل ادز بر سئو تاثیر دارد؟
صاحبان مشاغل با ایجاد وب‌سایت‌های اینترنتی در تلاش هستند تا محصولات و خدمات خود را در معرض دید جستجوگران آنلاین قرار دهند و از این راه به درآمد بالایی برسند، اما زمانی که با بازدید...
0
تم فارست چیست؟ روند فروش محصولات در مارکت‌های Envato
خیلی از کاربران در مورد سایت تم فارست و نحوه فروش محصولات در Themeforest سوال می‌کنند. به راستی آیا ایرانیان هم قابلیت فروش محصولات در ThemeForest را دارند؟ امروز به این سوال مهم ب...
0
هدیه ویژه 50,000 تومانی ایران تم 24 به مناسبت سال نو میلادی
سال 2020 با تمام حواشی و سختی ها بالاخره تمام شده. به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی، ایران تم 24 برای همه کاربران کد تخفیف 50% تا سقف 50,000 تومان در نظر گرفته است. این کد تخفیف ت...
0
چرا آپدیت وردپرس اهمیت دارد؟
وردپرس یک نرم افزار تحت وب متن باز می باشد و جامعه بزرگی از افراد برای بهبود آن بی وقفه کار می کنند و به صورت مداوم در نسخه های به روز رسانی شده خود باگ ها و اختلال ها را برطرف می ...
0
0 تا 100 فریم ورک لاراول چیست ؟
زبان برنامه نویسی PHP یکی از برترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه ‌نویسی در حوزه طراحی وب است. این زبان برنامه نویسی Framework ‌های بسیار زیادی دارد که لاراول یکی از آن‌ها...
0
محتوای ستونی یا پیلار کانتنت ( Pillar Content ) چیست؟
محتوای ستونی ( Pillar Content ) به چه معناست و چه مفهومی دارد؟ این موضوع در رابطه با بهینه سازی و رتبه سایت است و به شما این نکته را یاد آوری می کند که این نوع محتوا از اهمیت بیشتر...
0
بهترین افزونه های بهینه سازی تصاویر وردپرس در سال 2021
اگر از تصاویر مناسب در سایت خود استفاده نمی‌کنید، قطعا نخواهید توانست کاربران اینترنتی را جذب کنید. با این وجود آپلود عکس در وبسایت نیز می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد. قرار ...
0
20 خطای رایج وردپرس را بهتر بشناسید – رفع خطاهای وردپرس
وردپرس یک برنامه قدرتمند غیرقابل انکار است. با وجود این، ممکن است گاهی اوقات با مشکلات فنی روبرو شوید. این خطاهای وردپرس می توانند خسته کننده باشند و زمان زیادی را به خود اختصاص ده...
0
مزایای استفاده از وبلاگ نویسی سایت
امروزه با گسترش فضای وب، کسب‌ و‌ کار‌ های بسیاری برای تبلغات و فروش از این فضای سراسری استفاده می‌کنند. یکی از راه‌ های تبلیغات برای فروش بیشتر و بهتر، وبلاگ نویسی سایت یا بازاریاب...
0
بهینه سازی وب سایت وردپرسی با افزونه Rank Math SEO
بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو (سئو) در گذشته یک مزیت به حساب می آمد اما با توجه به اهمیت زیاد SEO امروزه یک ابزار ضروری برای وب سایت و کسب و کار شما به حساب می آید.اگر می...
0
توضیحاتی در خصوص Backend و Frontend در وردپرس
این مطلب توضیحاتی در خصوص backend و frontend در وردپرس می باشد. در وردپرس طراحان این سیستم ، آن را به دو بخش تقریبا مجزا تقسیم کرده اند که دارای خصوصیات و ویژگی های متفاوتی نیز می ...
0
آموزش کوچک سازی کد های css | بهینه سازی کد های css
بهینه سازی کد های css یکی از حیاتی ترین کار های است که برای یک قالب در نظر گرفت این کار باعث افزایش سرعت سایت و کم شدن حجم قالب می شود و در نتیجه می توانند در منابع سرور نیز صرفه ج...
0
11 روش کاربردی برای افزایش سرعت وردپرس
افزایش سرعت وردپرس امروزه یکی از موضوعات داغ به حساب می آید.خوشبختانه روش های زیادی برای افزایش سرعت سایت وردپرسی وجود دارد. ما قصد داریم در این آموزش شما را با چند مورد آشنا کنیم ...
0

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه از طریق فرم ذیل امکان پذیر است